to top

World Breastfeeding Week

Mój syn ma niespełna rok, 6 zębów, chodzi i nadal pije mleko z piersi. A ja #nieprzepraszamzakarmieniepiersią. I cieszę się, że w tym tygodniu mówi się o karmieniu naturalnym głośno, bo w dniach od 1 do 7 sierpnia obchodzony jest Światowy Tydzień Karmienia Piersią. W Polsce mamy podwójną okazję świętować Tydzień Karmienia Piersią, bo polski tydzień obchodzony jest wcześniej – na przełomie maja i czerwca. Myślę, że warto wykorzystać tę podwójną okazję do mówienia o karmieniu naturalnym, promowania i wspierania matek w ich mlecznej przygodzie oraz dążyć do ochrony matek karmiących piersią. Na szczęście, coraz szerzej mówi się o wartości mleka mamy, o korzyściach płynących z karmienia dla dziecka i mamy, powstaje coraz więcej inicjatyw dzięki którym wiedza na temat mleka matki staje się coraz bardziej dostępna i które wspierają mamy w karmieniu naturalnym.

1a 23ab

Niestety, nadal jeszcze wśród wielu osób, zwłaszcza starszego pokolenia, i o zgrozo, wśród niektórych lekarzy i położnych środowiskowych, dyrekcji czy pracowników żłobków pokutuje wiele mitów na temat karmienia piersią. Jednym z najpopularniejszych jest ten, że mleko po pierwszych sześciu lub trzech miesiącach traci swoje właściwości i zamienia się w wodę? Jednocześnie, to samo mleko czasami jest zbyt tłuste, gdy bobasek karmiony wyłącznie piersią ma fałdki. Inny, bardzo popularny mit dotyczy tego, że dzieci budzą się w nocy, bo się nie najadają i mleko modyfikowane lub kaszka sprawi, że prześpią całe noce. Inny popularny zabobon dotyczy tego, że nie powinno się karmić piersią, a tym bardziej dłużej niż pół roku, bo dziecko się przyzwyczai i wyrośnie na maminsynka. Kolejny szereg mitów dotyczy diety matki karmiącej.

Z drugiej strony, przypisuje się karmieniu piersią duchowość, podkreśla, że karmienie naturalne buduje więź między matką, a dzieckiem. Zgadzam się z tym, ale uważam, że istnieje jeszcze cała masa sposobów na zbudowanie bliskiej i pełnej miłości relacji z dzieckiem. Karmienie piersią to tylko jedna z możliwości.

22a 28a 29ab

Nie zamierzam przekonywać o korzyściach płynących z karmienia piersią, czy zachęcać do wyboru tej metody karmienia, bo każda mama sama najlepiej wie co jest najlepsze dla niej i jej dziecka. Spotkałam się z opinią, że o karmieniu piersią “trąbi się wszędzie, aż za dużo” i powoduje to poczucie winy u mam, które karmią w inny sposób. Nie zgadzam się z tym. Przede wszystkim dlatego, że karmienie piersią to jedna z metod karmienia, a każdy ma możliwość wyboru sposobu żywienia swojego dziecka. Po drugie dlatego, że gdyby mówiono o karmieniu piersią dużo i we właściwy sposób, tak wiele kobiet nie kończyłoby karmienia naturalnego tak szybko, bo często nie decydują same o tym, że chcą zakończyć karmienie piersią, tylko napotykając trudności są poniekąd zmuszone. Niestety na kobiecych piersiach nie ma instrukcji obsługi karmienia, każda kobieta, jak i jej dziecko różnią się od siebie, dlatego tak ważne jest, aby szerzyć wiedzę i dzielić się doświadczeniami.

Ten wpis kieruję właśnie dla kobiet, które chcą karmić, ale na swojej drodze spotykają pewne trudności. Bo karmienie piersią, to nie tylko te błogie chwile z maleństwem w ramionach, ale często też „walka” w wijącym się niemowlęciem, trudności z prawidłowym chwyceniem brodawki, zbyt łatwe rozpraszanie się niemowlęcia czy zbyt szybkie przysypianie przy piersi, problemy z zastojem pokarmu etc. W takich chwilach wiele kobiet zostaje pozostawionych samym sobie z problemem, bez wsparcia i bez kompetentnej pomocy lub uzyskuje porady, które dają skutek odwrotny do zamierzonego.

21a

Mam to szczęście, że udało mi się uniknąć wielu problemów z karmieniem o których czytałam czy słyszałam od znajomych. Ale nie znaczy to, że nie miałam chwil zwątpienia, wątpliwości czy karmię dziecko prawidłowo, czy jest syte, czy nie popełniam jakiś błędów.

W takich chwilach szukałam pomocy i do dziś korzystam ze wsparcia i wiedzy, które chciałabym Wam serdecznie polecić.

To są moim zdaniem najbardziej wiarygodne i rzetelne źródła na temat karmienia piersią, jakie możecie znaleźć w sieci:

Hafija  https://www.hafija.pl/

Magdalena Komsta  https://www.wymagajace.pl/

Zuzanna Antecka http://szpinakrobibleee.pl/

Malgorzata Jackowska https://malgorzatajackowska.com/

Dzieci są ważne https://dziecisawazne.pl/

 

Jeśli poszukujecie wygodnej i pięknej bielizny do karmienia, to polecam:

Momtobe https://momtobe.pl/

 

Sliczne, kobiece sukienki do karmienia:

Missimi https://misimi.pl/

Sklep z odzieżą dla mam karmiących piersią oraz pierwsza w Polsce wypożyczalnia sukienek do karmienia

Boboco https://www.boboco.pl/

19a

EvelineBison

Leave a Comment