to top

HOW (not) to get back into shape after pregnancy

Annie Lewandowskiej zebrało się w mediach społecznościowych bo niedługo po porodzie jej brzuch wyglądał równie dobrze co przed ciążą. Z kolei inna trenerka fitness opisywała na Instagramie jak jej ciało się zmieniło po ciąży, i że wcale nie jest tak łatwo powrócić do formy. Która pokazuje prawdę? Pewnie obie są szczere i prawdziwe, bo każda z nas jest inna, inaczej przechodzi ciążę i w inny sposób dochodzi do siebie. Jedna po tygodniu śmiało mogłaby reklamować bieliznę Victoria’s Secret, inna potrzebuje kilku miesięcy, żeby powrócić do figury sprzed ciąży, a jeszcze jedna grupa kobiet nigdy nie wróci do swoich wymiarów sprzed poczęcia dziecka.

Anna Lewandowska was hated in social media because soon after giving a birth her belly looked as good as before pregnancy. In turn, another fitness trainer described on Instagram how her body changed after pregnancy, and that it is not so easy to return to the previous condition. Who shows the truth? Probably both are sincere and true, because each of us is different, feels differently during the pregnancy and in different way gets back into shape. One week after giving a birth one woman can look like from the Victoria’s Secret show, another one needs a few months to return to the pre-pregnancy figure, and yet another group of women will never come back to their pre-pregnancy shape.

7b 11ab

Kiedy na Instastory i Instagramie wstawiałam swoje zdjęcia po porodzie, dostałam wiele zapytań o to jak udało mi się tak szybko odzyskać figurę po ciąży, jaką stosowałam dietę i co ćwiczyłam. Prawda jest taka, że nie mam niestety żadnej odpowiedzi na to pytanie, bo teoretycznie nie zrobiłam nic w tej dziedzinie. Jednak z drugiej strony, na szybki powrót do formy miało wpływ sporo czynników, m.in. genetyka , niewielka ilość dodatkowych kilogramów w ciąży, zdrowa dieta przez cały okres ciąży i aktywność fizyczna do samego końca ciąży. Pewnie przyczyniło się też do tego karmienie piersią, bo karmiąca mama spala ok 500  kcal więcej na dobę. Tyle samo ile podczas godziny pływania. A to wszystko siedząc sobie wygodnie z nogami uniesionymi do góry, przyciskając do piersi najcudniejszą istotkę na świecie.  Jednak ….laktacja wzmaga apetyt, a 500 kcal to tyle co opakowanie żelków Haribo czy pączek ;).

When I added my photos after giving a birth on Instastory and Instagram, I got a lot of questions about how I managed to get back into my figure so fast after pregnancy, what diet did I choose and what exercises did I do. The truth is that I don’t have any answer to these questions, because in theory I did nothing in this subject. However, on the other hand, a lot of factors influenced the quick return to the shape, including genetics, just small amount of extra kilos in pregnancy, a healthy diet throughout pregnancy and physical activity right up to the end of pregnancy. Breastfeeding probably also contributed to this, because the nursing mother burns about 500 kcal more per day. The same as during one hour of  swimming. And all of that just sitting comfortably with legs raised up, carrying the most wonderful child in the world in your arms. However, … the lactation increases the appetite, and 500 kcal is the same as the packet of Haribo jelly or donut;)

4a

Na trening po ciąży z Anną Lewandowską nie miałam ani sił, ani ochoty. Na dietę tym bardziej . Zresztą, mamy, koleżanki, ciotki, troskliwy mąż na każdym kroku rozpieszczali mnie w imię zasady: karmiąca matka musi dobrze jeść, aby zapewnić dziecku solidny pokarm;) Zatem co oprócz extra spalania zafundowanego przez karmienie ciążą pomogło mi wrócić do figury sprzed ciąży? Zdecydowanie spacery z synkiem!

Nie dość, że mój chłopczyk pięknie spał w wózku, dotleniał się, to jeszcze ja na tym korzystałam. I nie mam tutaj na myśli tylko utraty kilogramów, ale przede wszystkim tego, że nie wróciłam do formy sprzed ciąży. Bo co prawda przed ciążą waga czy miarka wskazywały odpowiednie kilogramy i obwody, jednak nie czułam się wcale tak dobrze, jak w trakcie ciąży. Głownie dlatego, że moja aktywność fizyczna była zerowa. Chyba, że liczy się podejście do windy  lub spacer po biurze;)

I didn’t have power or eagerness for training after pregnancy with Anna Lewandowska. The same was in case of diet. Anyway, moms, aunts, caring husband pampered me at every step in the principle of: a nursing mother must eat well to provide the child valuable milk;) So what besides fast burning thanks to breast feeding helped me return to the figure before pregnancy? Definitely long walks with my son!

Not only my baby boy  sleeps well in a stroller, he oxygenates outside, but also I benefit. And I do not mean just losing kilograms, but above all, the fact that I didn’t return to the form from before pregnancy. Although, before pregnancy, the weight or measurements indicated the right amount of kilograms and shape, but I didn’t feel as good as during pregnancy. Mainly because my physical activity was zero. Unless you mean the walk to the elevator or walk in the office;)

2ab 9a

sukienka/dress NA-KD

kardigan/cardigan Quiosque

trampki/sneakersy Renee.pl

torebka/bag Guess

Tak szczęśliwie się złożyło, że urodziłam synka pod koniec lata, a pogoda w tym roku wyjątkowo nas rozpieszczała, więc zachęcała do długiego spacerowania. Dodatkowo myśl o dziecku i jego dobrym rozwoju dała mi kopa pozytywnego myślenia i motywacji:) Nie powiem, że zawsze było różowo, i że czasami wolałabym poleżeć godzinkę czy dwie zamiast wskakiwać w trampki i zasuwać na spacer. Jednak odpowiedzialność za moje maleństwo ułatwiła mi wytrwać w tych nowych nawykach:)

A poza tym – nic by mnie bardziej nie dobiło jak konieczność wymiany garderoby! Szafa pełna ubrań w rozmiarze XS jest naprawdę niezłym motywatorem. W szafie czekała na mnie np. ta sukienka z dzisiejszego wpisu. Co prawda, jest to sukienka na imprezę w sklepie NA-KD,  ale również dobrze wpisze się w potrzeby świeżo upieczonej mamy – jest elastyczna (w razie czego łatwo nakarmić dziecko piersią;))  i dobrze wygląda ze sportowymi dodatkami.

It so happily happened that I gave birth to a son at the end of summer, and the weather was exceptionally spoiling us  this year, so it encouraged us to take  long walks. In addition, the thought of the child and his good development gave me  kick of positive thinking and motivation. I will not say that it was always great, and that sometimes I would prefer to stay in bed for an hour or two longer instead of jumping into sneakers and going for a walk. However, the responsibility for my baby made it easier for me to persevere in these new habits.

And besides – nothing would make me more depressed like the necessity of exchanging clothes! A wardrobe full of XS size clothes is really a good motivator. In the wardrobe, for example, this dress from today’s entry was waiting for me. It is true that in the NA-KD store this is a party dress, but it will also fit well in the needs of a freshly  mum – it is elastic (it is easy to feed your baby if necessary;)) and looks good with sports accessories.

 

A jak Wy, Mamusie, wróciłyście do formy? Przyszło samo czy trochę pomagałyście naturze?:) Jestem ciekawa Waszych doświadczeń:)

And how about  you, Mommies? How did you come back to form? Was it easy or you had to put some efforts  ? 🙂 I am curious about your experience🙂

3a

 

EvelineBison

 • Agnieszka

  Tak… trzeba dać sobie czas i robić to, co podpowiada Ci organizm – ja lubię aktywność fizyczną – biegam, pływam – lubię to, więc i powrót do ciała sprzed ciąży nie stanowił dla mnie wielkiego wyzwania:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  5 grudnia 2018 at 13:46 Odpowiedz
 • Martyna

  Świetne buty, można je zestawić ze sportowym strojem oraz z sukienkami niektórymi 🙂

  5 grudnia 2018 at 14:25 Odpowiedz
 • Ewa Macherowska

  Pasuje do Ciebie ta stylizacja 🙂

  5 grudnia 2018 at 19:26 Odpowiedz
 • Natalia Urbaś

  Kardigan i sukienka są przepiękne <3 ślicznie wyglądasz w tej stylizacji 😀

  6 grudnia 2018 at 14:55 Odpowiedz
 • Anna piekneperfumy

  Na szczęście nie miałam problemów z uzyskaniem figury sprzed ciąży. Ale nie przytyłam za dużo, więc było mi łatwiej.

  6 grudnia 2018 at 23:14 Odpowiedz
 • Iwona

  Bardzo lubię stylizacje w odcieniach szarości 🙂

  9 grudnia 2018 at 15:34 Odpowiedz

Leave a Comment