to top

PHYSICAL ACTIVITY DURING PREGNANCY, YES OR NO?

REMEMBER: Consult a doctor, to make sure that any exercise you want to do is not harmful for you or your baby

Well – I’m ashamed to admit it, but unfortunately I’ve never been a typical fit girl. Gym clothes were suppose to motivate me to visit the gym regularly, but after a few trainings, I preferred to choose a book and warm blanket instead of physical activity.

However, when I found out that I’m pregnant, I decided that I will definitely be fit in pregnancy. And just as during my whole life it was difficult for me to mobilize myself for a regular physical activity, so the little baby motivated me to exercise. In the end, I don’t do it only for myself, for my health, well-being and being fit, but also, first of all, for the health and good development of my baby.
PAMIĘTAJ: Każdą fizyczną aktywność, którą chcesz wykonywać w czasie ciąży skonsultuj ze swoim lekarzem!

No cóż – wstyd się do tego przyznać, ale niestety nigdy nie byłam typową fit larwą. Sportowe ciuchy na siłownię miały mnie motywować do regularnego odwiedzania siłowni, ale po kilku treningach, wolałam wybrać książkę i ciepły koc zamiast aktywności fizycznej.
Jednak kiedy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, postanowiłam, że na pewno będę fit i wysportowana w ciąży. I tak jak przez całe moje życie trudno było mi zmobilizować się do regularnej aktywności fizycznej, tak maleństwo pod moim sercem zmotywowało mnie do pracy. W końcu nie robiłam tego tylko dla siebie, dla swojego zdrowia, dobrego samopoczucia i fit formy, ale też, przede wszystkim, dla zdrowia i dobrego rozwoju mojego maleństwa.

23a 19ab
So how is my physical activity during pregnancy?
I am currently in the 7th month and I regularly exercise from the very beginning. Of course, grandmothers, aunts and some of my friends were shocked how I can do abdominal exercises or ride a stationary bike in “my condition”. My doctor didn’t have any objections, especially that from the very beginning I don’t have any pregnancy complications and I feel great and luckily I still don’t have any typical pregnancy symptoms. I wouldn’t mind if that condition lasts till end of my pregnancy;)
Jak jest zatem z moją aktywnością fizyczną podczas ciąży?
Aktualnie jestem w 7 miesiącu i od prawie samego początku regularnie ćwiczę. Oczywiście babcie, ciocie i niektóre koleżanki były zszokowane jak można wykonywać ćwiczenia na brzuch czy jeździć na rowerku stacjonarnym w “moim stanie”. Mój lekarz nie miał żadnych obiekcji, zwłaszcza, że od początku moja ciąża przebiegała bez żadnych komplikacji, a ja sama czułam się świetnie i nadal omijają mnie typowe ciążowe objawy czy bolączki. Nie miałabym nic przeciwko temu, aby ten stan trwał do końca ciąży;)

48b 36b 50a
How did I start? First of all, I looked on the Internet which exercises are appropriate for women in the first, then in second and third trimester of pregnancy. I didn’t like all of them so before I set up perfect exercises program for myself, I saw a lot of proposals. And I started! Unfortunately, the beginnings were difficult. It was difficult for me to mobilize for everyday exercise routine and at first I trained 2-3 times a week. With time, however, I saw that exercises which I chose take only a few minutes and I started to like such activity. (REMEMBER: if you did not exercise before pregnancy then don’t start from strenuous physical exercises. At the beginning, pilates or walks will be great). I like it to such extent that after my morning exercises I wanted to move more and more so I often added a walk or a ride on a stationary bike. With time, I increased the number of repetitions and I added some new exercises, so that my morning training takes me about 40 minutes. After waking up, I pull out the mat and I exercise watching vlogs on youtube, and after those 40 minutes I feel totally different – full of energy and happy. I know it may sound like a slogan, but it works! If 7 months ago someone would tell me that after the workout I will be full of energy, I would have think that this person is crazy;)
I also changed chair and armchair for exercise ball and I do exercises to strengthen my pelvic every day.
Jak zaczęłam? Przede wszystkim przejrzałam internet w poszukiwaniu odpowiednich ćwiczeń dla kobiet w I, potem w II i III trymestrze ciąży. Nie wszystkie mi sie podobały więc zanim wybrałam zestaw treningowy dla siebie, obejrzałam naprawdę sporo propozycji, ale wreszcie ustaliłam swój plan ćwiczeń. I zaczęłam! Niestety, początki były trudne. Ciężko było mi zmobilizować się do codziennych ćwiczeń, i początkowo ćwiczyłam 2-3 razy w tygodniu. Z czasem jednak zobaczyłam, że wybrany przeze mnie zestaw ćwiczeń zajmuje mi zaledwie kilka minut i sama aktywność zaczęła sprawiać mi przyjemność. (PAMIĘTAJ: jeśli przed ciążą nie ćwiczyłaś, nie zaczynaj aktywności fizycznej od forsownych ćwiczeń. Na początku świetny będzie np. pilates lub spacery). Do tego stopnia, że po moich porannych ćwiczeniach miałam taką ochotę na ruch, że często dodawałam do tego spacer czy jazdę na rowerze stacjonarnym. Z czasem zwiększyłam ilość powtórzeń i dodałam też kilka nowych ćwiczeń, tak że mój poranny trening zajmuje mi ok 40 minut. Po przebudzeniu wyciągam matę, ćwiczę oglądając vlogi na youtube, a po tych 40 minutach jestem zupełnie odmieniona – pełna energii, uśmiechu. Wiem, że może to brzmieć jak slogan, ale to naprawdę tak działa! Jeśli 7 miesiecy temu ktoś powiedziałby mi, że po wykonanym treningu będę tryskała energią, kazałabym tej osobie popukać się w czoło;)
Zamieniłam też krzesło i fotel na piłkę do ćwiczeń i każdego dnia wykonuję na niej ćwiczenia wzmacniające dno miednicy.

5b 16b 27a

bluza/ sweatshirt GAP via AmericanOutlet.pl

spodnie/pants H&M Mama

buty/sneakers Nike

zegarek/watch Viceroy

okulary/ sunglasses Rayban

What are the benefits of being active in pregnancy which I noticed?
I ‘m not going to describe you the results of research showing the benefits of being active in pregnancy, how it helps during delivery, how it affects the child’s psychomotor development, because I will check it with time, and besides you can read about it in any pregnancy booklet or books for expecting mums. I will write you what I noticed and experienced 🙂
1) more energy – pregnancy is a huge physical load, growing child “sucks” ingredients from us, and changes in the organism cause fatigue and somnolence. Personally, I think that thanks to physical activity I don’t fall asleep during the day, I don’t feel tired and I have a lot of energy.
2) lack of back pain – before my pregnancy, my lifestyle was very sedentary and, unfortunately, my spine often gave me a hard time and I repeatedly complained about severe back pain. Believe me, when I started to exercise I forgot about the pain. I don’t know how it will be in the next stage of pregnancy, but now I feel really well . Of course I could complain a bit that something hurts me etc but, I celebrate this time when I feel really good.
3) I regularly gain weight – thanks to moderate physical activity and good diet I don’t put on weight fast and drastically, so I don’t feel heavy and additional plus – I don’t have to exchange my clothes for maternity clothes (except maternity pants without which I cannot imagine my existence during pregnancy;)). I hope that at the end of my pregnancy, I will only have a minimum amount of clothes that hide large belly.

Jakie zalety bycia aktywnym w ciąży zauważyłam?
Nie będę opisywała Wam wyników badań ukazujących zalety bycia aktywnym w ciąży, tego jak to ułatwia poród, jak wpływa na rozwój psychoruchowy dziecka, bo to sprawdzić przyjdzie mi dopiero za jakiś czas, i też możecie przeczytać o tym w każdej ciążowej broszurze lub książce dla przyszłych mam. Podzielę się z Wami tym, co sama zauważyłam i odczułam na własnej skórze:)
1) więcej energii – ciąża jest ogromnym obciążeniem fizycznym, rosnące dziecko “wysysa” z nas składniki odżywcze, a zmiany zachodzące w organizmie powodują zmęczenie i senność. Osobiście uważam, że dzieki aktywności fizycznej nie przysypiam w ciągu dnia, nie czuje się zmęczona i mam energię za dwóch.
2) brak bólu pleców – przed ciążą mój tryb życia był bardzo siedzący i niestety kręgosłup bardzo często dawał mi się we znaki i wielokrotnie narzekałam na silny ból pleców. Wierzcie mi, że kiedy zaczęłam ćwiczyć moje bóle ustały. Nie wiem jak to będzie w dalszym etapie ciąży, ale teraz czuję się wyjątkowo dobrze i kiedy mogłabym trochę pomarudzić, że tu boli, tam ciąży, ja celebruje ten czas, kiedy naprawdę jest mi dobrze.
3) przybieram regularnie na wadze – dzięki umiarkowanej aktywności fizycznej i dobrej diecie moja waga nie rośnie nagle i drastycznie, więc nie dość, że nie czuję się ociężała, to jest jeszcze dodatkowy plus – nie muszę póki co wymieniać garderoby na ciążową (oprócz ciążowych spodni bez których nie wyobrażam sobie ciążowej egzystencji;)). Mam nadzieję, że na końcówkę ciąży zaopatrzę się tylko w minimalną ilość ubrań mieszczących spory brzuch.

34b

And what is the most bizarre for me is the fact that physical activity became my habit and is my addiction. On those days when I have to change my rhythm of the day, for example, I have to go somewhere in the morning, I feel really bad and I miss this physical activity. Who would have thought? 🙂
We must remember that pregnancy exercises must be consulted with a doctor and proper for this unique condition. I know that my blog is read by many moms and mums to be, like me. Write me about your physical activities during pregnancy. Do you exercise? Did your pregnancy activity help you during your delivery? I am very curious about your experiences 🙂
I to co najdziwniejsze w tym wszystkim dla mnie to fakt, że aktywność weszła mi w nawyk i stała się uzależnieniem. W te dni kiedy muszę zmienić mój rytm dnia, bo np. czeka mnie poranny wyjazd, czuję się naprawdę źle i brakuje mi tej aktywności. Kto by pomyślał?:)
Musimy pamiętać, że ćwiczenia w ciąży muszą być skonsultowane z lekarzem i odpowiednie dla tego wyjątkowego stanu. Wiem, że czyta mnie wiele mam oraz tych oczekujących na dziecko jak jak. Napiszcie mi o swoich aktywnościach w ciąży. Ćwiczycie? Czy aktywność w ciąży pomogła Wam podczas porodu? Jestem bardzo ciekawa Waszych doświadczeń 🙂

49ab

EvelineBison

 • Ewa Macherowska

  Kwitniesz w oczach! 🙂

  27 maja 2018 at 19:47 Odpowiedz
 • Monika

  Świetna stylizacja! Wyglądasz pięknie. Aktywność fizyczna jest ważna nie tylko w ciąży. Dzięki ćwiczeniom kształtuje się sylwetka, ale też mamy lepszy nastrój. 😉

  27 maja 2018 at 20:02 Odpowiedz
 • Vika

  Looks so interesting! Thanks a lot for sharing)

  27 maja 2018 at 20:47 Odpowiedz
 • Anna piekneperfumy

  Cudownie, bardzo się cieszę, że tak się czujesz:). Ja w sumie też miałam podobnie, tylko nie ćwiczyłam. Ćwiczenia zaczęłam dopiero jakieś 2 lata temu, bo bolały mnie plecy właśnie. I dzięki ćwiczeniom jest poprawa.

  27 maja 2018 at 21:46 Odpowiedz
 • Eni Abeni

  I think “yes”…A year ago, when I was pregnant, I didn’t do anything….ahahahah!!!
  Don’t miss my latest post, now on my blog! Kisses from Italy and thank you for your visit,
  Eni

  Eniwhere Fashion
  How to wear a polka dot’s shirt

  28 maja 2018 at 00:07 Odpowiedz
 • Kinga K.

  Moja ciocia ćwiczyła delikatnie, ale prawie do samego końca 🙂 Piękne fotki *.*

  28 maja 2018 at 00:51 Odpowiedz
 • Tynka

  sportowo, ale nie ujmuje kobiecości 🙂 cudnie!

  28 maja 2018 at 01:13 Odpowiedz
 • Agnieszka

  Nie jestem specjalistką w tej dziedzinie, więc powiem tylko z własnego doświadczenia – byłam aktywna przed ciążą – jednak w trakcie odpuściłam- po prostu kiepsko się czułam – ale po ciąży znów wróciłam do aktywności fizycznej.
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  28 maja 2018 at 10:03 Odpowiedz
 • Kobieta po 30

  Gratuluję serdecznie. Dzieci motywują nas do wielu pozytywnych zmian w życiu. Ale o tym, że zmotywowały kogoś do regularnych ćwiczeń jeszcze nie słyszałam…

  28 maja 2018 at 14:52 Odpowiedz
 • My Strawberry Fields

  Moja przyjaciółka do 8 miesiąca jeździła na rowerze i czuła się z tym bardzo dobrze 🙂

  29 maja 2018 at 11:40 Odpowiedz
 • Bea

  Nie mam doświadczenia w tym zakresie, ale gratuluję samozaparcia. Po dziewięciu miesiącach ćwiczeń pewnie już wejdzie Ci to na stałe w nawyk – kolejny punkt dla Ciebie w kwestii “macierzyństwo zmienia ludzi” 😉 Nie wiem na ile aktualne są te zdjęcia, ale brzuszek masz tutaj naprawdę uroczy 🙂

  29 maja 2018 at 16:44 Odpowiedz
 • Gil Zetbase

  Fabulous photos!
  Have a nice week!
  Gil Zetbase

  29 maja 2018 at 23:35 Odpowiedz
 • Vika

  Thanks for the great post) Have a nice evening)

  19 czerwca 2018 at 22:20 Odpowiedz

Leave a Comment